В резултат от по-голямата си зрялост и жизнен опит, мъжете над 35 години обикновено имат доста по-добра мотивация и вътрешна готовност да поемат родителска роля. Те са по-устойчиви и отговорни и се включват по-цялостно в отглеждането на децата, в сравнение с по-младите представители на пола си.
На тази възраст мъжете обикновено имат по-добра финансова стабилност и са достигнали по-добри нива в кариерен план. Това осигурява по-голяма финансова сигурност за детето.
Обикновено на по-зряла възраст мъжът е изградил стабилна връзка или брак и родителството е закономерен етап, който укрепва партньорските отношения. Тогава мъжете поемат отговорността си на бащи с повече лекота и се посвещават в по-голяма степен на семейния живот.
Обикновено мъжете над 35 години са по-установени в живота си и са узрели за житейската си роля на баща. Освен това много от тях са организирали живота си така, че имат повече свободно време. Това им позволява да се ангажират активно в родителската роля, да споделят повече специални моменти с детето и подкрепят неговото развитие.
С напредването на възрастта мъжете обикновено имат по-добър социален статус и кръг на подкрепа. Това подпомага грижата за детето и дава допълнителни шансове за неговото развитие и умението му да създава значими връзки.
С напредването на възрастта оплодителната способност на сперматозоидите намалява и морфологията им се променя. Това може да доведе до увеличаване на времето, нужно за зачеване, както и до стерилитет при двойката и нужда от използване на асистирана репродукция, заради т.нар. мъжки фактор.
Вероятността за възникване на спонтанни мутации по време на спермогенезата доказано расте с напредването на възрастта. Вследствие на тях детето може да се роди със синдромно заболяване, забавено развитие и др. По-високата възраст на бащата може да наложи допълнителни медицински изследвания по време на бременността и да повиши нивата на стрес в двойката. Шансовете за създаване на здраво дете намаляват с покачването на възрастта на бащата.
Значителната разлика във възрастта между бащата и детето може да доведе до предизвикателства в комуникацията и взаимодействието между тях и до невъзможност бащата да участва активно в отглеждането на детето.
Мъжете над 35 години може да започнат да усещат физическите последици на стареенето, а според качеството на живот и някои здравословни предизвикателства. Това може да ограничи техните енергия и способността им да присъстват качествено в живота на своето дете.
Късното родителство от една страна може да означава по-малко време, което мъжът ще има като баща със своето дете. От друга страна фиксираните навици, по-трудната адаптация и усещането за недостатъчно енергия, могат да доведат до по-голяма дистанция и липса на желание за близост от страна на бащата.
Проект „Свери биологичния си часовник! От теб зависи!“
се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община -
Програма „Европа“ 2023
от фондация "Искам бебе".