Полово предавана инфекция, причинена от паразита Trichomonas vaginalis. Често протича без симптоми, но може да предизвика сърбеж, парене при уриниране и необичаен вагинален или пенисен секрет, често е свързана с неприятна миризма, особено при жените. Тя може да предизвика пенлив, жълто-зелен вагинален секрет с неприятна миризма, сърбеж и парене. Нелекувана, може да увеличи риска от други инфекции и да доведе до усложнения при бременност. Диагностицира се чрез лабораторни тестове, а лечението се извършва с антибиотици.
Полово предавана инфекция, причинена от вируса на херпес симплекс (HSV), най-често тип 2. Симптомите включват болезнени ранички с малки мехурчетс в гениталната област, сърбеж и дискомфорт, но инфекцията може да протече и безсимптомно. След първоначалната инфекция вирусът остава в тялото и може да се активира периодично. Лечението с антивирусни лекарства помага за контролиране на симптомите, но не лекува вируса напълно. Използването на презервативи и антивирусни медикаменти може да намали риска от предаване.
Полово предаван вирус, който може да зарази кожата и лигавиците. Съществуват над 100 различни типа, някои от които могат да причинят брадавици по кожата (най-често около половите органи и ануса), а други да доведат до рак с различни локации, най-често рак на шийката на матката. Често инфекцията протича безсимптомно и изчезва сама, но някои видове HPV могат да останат и да причинят усложнения. Методите за диагностика включват:
РАР-тест (Папаниколау тест) – Използва се главно при жени за откриване на клетъчни промени в шийката на матката, които могат да бъдат причинени от HPV.
HPV-тест – Това е специфичен ДНК-тест за откриване на наличието на вируса в клетките на шийката на матката.
Колпоскопия – Ако има анормални резултати от РАТ- теста и/или HPV-теста, може да се извърши колпоскопия, което представлява детайлен преглед на шийката на матката под увеличителен микроскоп за откриване на колпоскопски атипизъм.
Биопсия – Ако се установят подозрителни изменения при колпоскопията, може да се вземе малка проба тъкан (биопсия), за да се потвърди дали има преканцерозни или ракови клетки.
Ваксините срещу HPV в България са част от националната програма за превенция на рака на шийката на матката. Тя е препоръчителна за момичета на възраст между 9 и 14 години и се прилага в две дози. Ваксините са най-ефективни, ако се приложат преди началото на полов живот. Ваксинацията е безплатна за момичета на 12 и 13 години в България. Момчетата също могат да се ваксинират за да се предпазят от асоциираните с вируса рак на ануса, устата, гърлото и пениса, както и от генитални брадавици.
Вирус, който атакува имунната система и може да доведе до СПИН (синдром на придобита имунна недостатъчност). Той се предава чрез кръв, сперма, вагинални течности и кърма, най-често при незащитен секс или споделяне на игли. HIV отслабва имунната система, което прави организма уязвим към инфекции и болести. Лечението с антиретровирусни лекарства може да контролира вируса и да предотврати развитието на СПИН. Ранното откриване и лечение са ключови за поддържане на добро здраве. Съвременната терапия за СПИН, известна като антиретровирусна терапия (АРТ), не лекува заболяването, но значително контролира HIV вируса. Тя намалява количеството на вируса в организма до неоткриваеми нива, което позволява на заразените хора да живеят дълъг и здравословен живот и да предотвратяват предаването на вируса на други. Въпреки това, HIV остава в тялото и лечението трябва да се продължава през целия живот. Текущите изследвания се насочват към откриване на пълно излекуване, но все още няма утвърдена терапия, която да премахва вируса напълно.
Вирусна инфекция, която засяга черния дроб и се предава чрез контакт с кръв или телесни течности, най-често при незащитен секс или споделяне на игли. Може да бъде остра или хронична, като хроничната форма води до сериозни усложнения като чернодробна цироза или рак на черния дроб. Ваксината срещу хепатит B е ефективен начин за предпазване от инфекцията. Може да причини усложнения по време на бременност и да повлияе върху здравето на плода.
Полово предавана бактериална инфекция, причинена от Chlamydia trachomatis. Често протича безсимптомно, но може да предизвика болка при уриниране и необичаен генитален секрет. Нелекувана, хламидията може да доведе до сериозни усложнения като възпалителни заболявания на таза и безплодие. Диагнозата се поставя чрез тестове на урина или секрет, а лечението включва антибиотици. Редовното тестване и използването на презервативи могат да помогнат за предпазване от инфекцията.
Полово предавана бактериална инфекция, която често протича безсимптомно. В някои случаи може да предизвика възпаление на пикочо-половите пътища, болка при уриниране и дискомфорт. При нелекувани случаи може да доведе до усложнения като възпалителни заболявания на таза и проблеми с репродукцията (чест причинител на спонтанни аборти). Диагностицира се чрез лабораторни тестове, а лечението обикновено включва антибиотици.
Полово предавана бактериална инфекция, която често протича без симптоми. Може да причини уретрит, възпалителни заболявания на таза и усложнения при репродукцията, включително безплодие. Диагностицира се чрез лабораторни тестове, а лечението включва специфични антибиотици, тъй като бактериите са устойчиви на някои медикаменти.
Сифилисът е полово предавана инфекция, причинена от бактерията Treponema pallidum. Протича на етапи, като в началото се появяват безболезнени рани, а по-късно може да се развият обриви, треска и увреждания на органи. Без лечение може да доведе до сериозни усложнения като увреждане на нервната система и сърдечно-съдови проблеми. Диагностицира се чрез кръвни тестове и се лекува успешно с антибиотици. Ранното откриване е ключово за предотвратяване на дълготрайни последици.
Гонореята е полово предавана инфекция, причинена от бактерията Neisseria gonorrhoeae. Тя се предава чрез незащитен вагинален, анален или орален секс. Симптомите на гонорея могат да се различават при мъжете и жените, а в някои случаи инфекцията може да протече безсимптомно. Ето основните симптоми при двата пола:
При мъжете:
Болка или парене при уриниране – Често срещан и ранно появяващ се симптом. Гнойно течение от пениса – Жълто-зеленикав или бял секрет. Болка или подуване на тестисите – Може да се прояви при по-сериозна инфекция. Чести позиви за уриниране.
При жените:
Необичаен вагинален секрет – Жълт или зелен, често с неприятна миризма. Болка или парене при уриниране – Често обърквано с инфекция на пикочните пътища. Болка в долната част на корема – Понякога придружена от болка по време на полов акт. Междуменструално кървене – По-често при жени, които не приемат контрацептиви.
И при двата пола:
Анална инфекция – Ако инфекцията засяга ануса, може да има анален секрет, сърбеж или болка. Гонорея на гърлото – При орален секс може да доведе до възпаление на гърлото, но често е безсимптомно. Конюнктивит – Ако бактерията попадне в очите, може да причини зачервяване, болка и гной.
Диагнозата се поставя чрез лабораторни тестове на проби от урината или засегнатите области. Лечението обикновено включва антибиотици, но нелекувана може да доведе до сериозни здравословни проблеми като безплодие.